Aktualności

Pasje i osiągnięcia pozazawodowe naszych Koleżanek i Kolegów lekarzy weterynarii członków Izby

PASJE POZAZAWODOWE

 

 

     Lech Mazurkiewicz jest lekarzem weterynarii. Studia ukończył na olsztyńskim Wydziale Weterynarii w 1983 r. i wtedy rozpoczął pracę w Specjalistycznej Lecznicy dla Zwierząt w Starogardzie Gdańskim. Po transformacjach ustrojowych i organizacyjnych w latach 1989/90 otworzył własną praktykę lekarsko-weterynaryjną zajmując się lecznictwem i profilaktyką zwierząt gospodarskich i towarzyszących.

  Pomimo oczywistych trudności czasowych związanych z indywidualną praktyką kol. Lech Mazurkiewicz znajduje czas na realizację pasji pozazawodowych. Od 2010 r. jest członkiem Męskiego Chóru Kościelnego im. Serca Jezusowego przy parafii pw. św. Mateusza w Starogardzie Gdańskim, a od 2014 r. także prezesem Chóru. Śpiewanie chóralne jest kontynuacją rodzinnych tradycji. W tym chórze śpiewał tata i dwóch wujków kol. Mazurkiewicza. Męski Chór Kościelny w ubiegłym roku obchodził 95 rocznicę powstania. Powstał w 1925 r. z inicjatywy rajców miasta, jako Towarzystwo Śpiewacze na terenie Fary św. Mateusza, która obecnie jest jednym z najbardziej znanych zabytków i kościołów na terenie Starogardu Gdańskiego. Początki jej sięgają XIV wieku.

   Podczas całego okresu istnienia chór występował na niezliczonych świętach religijnych, patriotycznych i państwowych. Prezentował się na wielu przeglądach i uroczystościach w kraju i za granicą, a za najbardziej zaszczytnym było trzykrotne śpiewanie podczas eucharystii dla św. Jana Pawła II czasie pielgrzymek w 1987 i 1999 r. Jest najstarszym czterogłosowym chórem Diecezji Pelplińskiej. Repertuar pieśni oparty został na otworach kompozytorów polskich jak Chopin, Moniuszko, Nowowiejski oraz zagranicznych - Bach, Beethoven, Schubert, Verdi.

   29 stycznia 2022 r. w Miejskiej Hali im. Andrzeja Grubby w rocznicę wkroczenia do Starogardu Gdańskiego żołnierzy Polskiej Armii gen. Józefa Hallera w 1920 r. odbyła się 23 uroczysta gala wręczenia nagród prezydenta Miasta. Gala była połączona z uroczystym koncertem, który był dedykowany nominowanym, laureatom i mieszkańcom Starogardu Gdańskiego. Gwiazdą wieczoru była Justyna Steczkowska. Wyróżnione osoby, instytucje i organizacje są nagradzane statuetką ,,Wierzyczanki'' w dziedzinie kultury, gospodarki i inicjatyw społecznych. W tym roku piękną statuetkę w dziedzinie kultury odebrał z rąk prezydenta Janusza Stankowiaka prezes Męskiego Chóru Kościelnego Lech Mazurkiewicz. Jest to bardzo duże i zaszczytne wyróżnienie. ,,Wierzyczanki” są najbardziej prestiżową nagrodą w Starogardzie Gdańskim.

                                                                     

                                                                                         lek. wet. Marek Kamionowski

 Zachęcamy wszystkich do rozpropagowania

i zamieszczania na naszej stronie internetowej 

krótkich informacji i artykułów                                                                        Dokumentacja fotograficzna osiągnięć Kolegi

                                                                                                                                                  Mazurkiewicza w galerii zdjęć   

w tematyce pasje pozazawodowe

wstecz